تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

شهرداری ها پیشگامان نوسازی بافت های فرسوده شهری!

  تخفیفات عوارضی شهرداری ها ابزار تشویقی کافی برای مالکان بافت فرسوده نیست...

  مسؤل نشست مدیران بافت فرسوده کلانشهرهای کشور درباره بافت های فرسوده شهر تهران گفت: بافتهای فرسوده شهری براساس مصوبه سال 1386 شورای عالی شهرسازی و معماری کشور به محدوده هایی گفته می شود که دارای سه ویژگی ریزدانگی یعنی: بلوکهایی که حداقل 50 درصد املاک آن مساحت کمتر از 200 متر مربع، نفوذ ناپذیری یعنی: معابر این بلوکها دارای عرضی کمتر از 6 متر ، فرسودگی یعنی: بیش از 50 درصد املاک این بلوکها قدیمی و فرسوده باشند و براساس این 3 ویژگی در  شهر تهران بیش از 3600 هکتار بافت فرسوده وجود دارد که بیشتر آنها در مناطق مرکزی و جنوبی شهر تهران بخصوص مناطق 11،12،13،9،10،15،17،13،14،20 به دلیل قدمت طولانی سکونت در این مناطق مشاهده می شود.

  مهندس جمشیدزاده معتقد است: برای احیاء و نوسازی و بهسازی بافتهای فرسوده شهری، هم دولت و هم شهرداری مسؤلیت مشخص و مساوی دارند و این مسؤلیت در قوانین مختلف کشور، بخصوص قانون حمایت از احیاء، بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ناکار آمد شهری مصوب 1389 به صراحت قید شده است. بعلاوه از سال1382 و در چارچوب سیاست های کلی نظام در حوزه مدیریت بحران، ابلاغی توسط مقام معظم رهبری و همچنین قانون برنامه چهارم و پنجم توسعه کشور نیز شهرداری ها و دولت مکلف شده بودند تا سالانه 10 درصد از بافت های فرسوده شهری را نوسازی کنند. اما این اتفاق تاکنون محقق نشده است. یعنی تا کنون در کل کشور در مجموع چیزی در حدود 11درصد بافتهای فرسوده احیاء و نوسازی شده اند.

  ابراهیم جمشیدزاده افزود: علی رغم تکالیف قانونی مشخص برای نوسازی بافت های فرسوده شهری عمده اقداماتی که در این زمینه صورت گرفته است توسط شهرداری ها بوده و در شهرتهران هم اقدامات مرتبط با نوسازی و بهسازی بافتهای فرسوده شهری توسط شهرداری تهران صورت گرفته و شهرداری تهران نیز با تصویب شورای اسلامی شهر برای تشویق مالکان بافتهای فرسوده، عوارض ساختمانی را به صفر رسانده است، اما با توجه به اینکه عوارض شهرداری سهم بسیار کمی در قیمت تمام شده نوسازی املاک دارد علی رغم استقبال خوب مردم اما به دلیل بالا بودن هزینه های ساخت و عدم حمایت نهاد دولتی متولی بهسازی بافتهای فرسوده در خصوص انجام وظایف مرتبط دستیابی به اهداف برنامه و قوانین بیان شده محقق نشده است.

  این پژهشگر مسایل شهری در خصوص آسیب پذیری این بناها در هنگام زلزله گفت: براساس شاخص های سه گانه مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری، دغدغه اصلی تصمیم گیران و مجریان توسعه شهری، کاهش خطر پذیری سکونتگاه های شهری بخصوص در محدوده های مرکزی و قدیمی شهرها بوده است و یکی از شاخص های اصلی تعریف شده یعنی فرسودگی می تواند در هنگام وقوع زلزله مخاطره آمیز باشد و ساکنین بافتهای فرسوده می توانند قربانیان اصلی در هنگام وقوع زلزله باشند.

  وی در پایان یادآورشد: تجارب سالهای گذشته نشان میدهد که در هنگام وقوع زلزله میزان خطرپذیری ساختمان های نوساز کمتر از ساختمان های قدیمی نیست.

   مصاحبه:کیمیا جمشیدزاده


   

  خبری متفاوت با موضوع وبلاگم... ولی خواندن آن خارج از لطف نیست...


  این مطلب تا کنون 102 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : فرسوده ,نوسازی ,شهرداری ,شهری ,بافت ,بافتهای ,بافتهای فرسوده ,فرسوده شهری ,نوسازی بافت ,هنگام وقوع ,وقوع زلزله ,بهسازی بافتهای فرسوده ,
  شهرداری ها پیشگامان نوسازی بافت های فرسوده شهری!

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 1 مهر 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com